Próchnica w rzeczywistości polskiej to już zmora niemal wszystkich dorosłych i choroba określana mianem społecznej. Jak się okazuje jednak – nie trzeba wcale wiele, by móc jej z sukcesem unikać. Wystarczy stosować się do kilku najważniejszych zaleceń.

Pierwszym z nich będzie rzecz jasna regularne mycie zębów. I nawet nie musi to być po każdym posiłku – wystarczy mycie zębów przynajmniej 2 razy dziennie po 2 – 3 minuty i już działa profilaktyczne będą w toku. Dobrze też używać dobrej jakościowo pasty- najlepiej z fluorem.

Dalej – stosowanie nici dentystycznych oraz płynów do płukania to także nawyk dobry, a co więcej – wskazany niemal dla każdego. Nici odpowiadają za skuteczne odczyszczenie przestrzeni trudnych do wyczyszczenia, płyny zaś działają antybakteryjnie i odświeżająco, a przy tym zapewniają także zdecydowanie mniejsze osadzanie się kamienia nazębnego.

Prawidłowa dieta to również ważny czynnik w drodze do dbałości o dobrą kondycję zębów. Warto więc w codziennej diecie korzystać z wielu właściwości mleka i jego przetworów, regularnie jeść świeże owoce i warzywa, pić zieloną herbatę i spożywać pieczywo pełnoziarniste.

Dobre nawyki żywieniowe w połączeniu z dobrej jakości produktami to więcej, niż połowa sukcesów. Jak wskazują doświadczeni stomatolodzy – należy regularnie spożywać po 5 mniejszych posiłków dziennie, by móc stwierdzić z całą pewnością – dbam możliwie jak najlepiej o dobrą kondycję własnych zębów. Do tego przydaje się także żucie gumy bez cukru przez 20 minut po każdym z posiłków. I efekty… gwarantowane!