Dla wielu pacjentów panicznie bojących się wizyty u stomatologa, leczenie kanałowe kojarzyć będzie raczej ze złem koniecznym. Wielu z bojaźliwych pacjentów myśli raczej o tym, że lepszym pomysłem niż zastosowanie leczenia kanałowego, mogłoby być wyrwanie zepsutego zęba. Jak przekonują jednak doświadczeni stomatolodzy – nic bardziej mylnego. Jak się okazuje bowiem – nawet najdoskonalsze i najbardziej nowoczesne implanty nie są w stanie zastąpić własnych zębów. Tu warto wiedzieć, że starannie wyleczony kanałowo ząb posłuży nam z pewnością przez długie lata. Nawet wówczas, jeśli z czasem okaże się, że jego korona się ukruszy lub złamie – wówczas taki ząb stanowić będzie naturalny fundament pod implant.

Wielu przeciwników leczenia kanałowego obawia się też często tego, że leczenie to jest bardzo bolesne. Tu również nic bardziej mylnego. Przy wykorzystaniu bowiem dostępnych dziś technologii możliwe jest naprawdę mocne znieczulenie – także w obrębie kanałów zębowych. Wystarczy o nie poprosić, dzięki czemu nie będzie trzeba się martwić o to, że ze spokojem nie wysiedzimy tej dłuższej chwili w fotelu u stomatologa.

Dalej – nieprawdą jest również często występujący mit, że leczenia kanałowego nie da się przeprowadzić wówczas, gdy nie wesprze się leczenia kuracją antybiotykową. Nowoczesne technologie pozwalają dziś już na dużo więcej, niż jeszcze parę lat temu. I jak się okazuje, także podanie antybiotyku nie jest koniecznością.

I jeszcze jedno – konieczność wykonania zdjęcia rtg (lub kilku zdjęć) jest najlepszą i najbardziej skuteczną formą przeprowadzenia prawidłowej diagnostyki stanu zębowego u pacjenta. Trzeba więc liczyć się z kosztami wykonania takich właśnie zdjęć.