Ukruszenie zęba pojawić się może u każdego i spowodowane być może różnorodnymi przyczynami. Nie zawsze bowiem generować je będzie mimowolne zgrzytanie zębami – często ukruszenie będzie wynikiem urazu mechanicznego czy nieszczęśliwego upadku, jak również nieleczonej próchnicy. Warto podkreślić, że na nieestetyczne ukruszenia narażone są głównie zęby przednie, bo to one są w pierwszym kontakcie narażone na uszczerbek.

Jeśli już zdarzyło się nam, że ukruszenie zęba stało się faktem, warto wiedzieć w jaki sposób należy je leczyć. Bo to, że jest to konieczne, potwierdzi każdy stomatolog. Oczywiście sposób leczenia takiego zęba uzależniony będzie w głównej mierze od stopnia uszkodzenia. Minimalne pęknięcie z pewnością zostanie zaleczone możliwie najprostszym, ale równie skutecznym, sposobem. Tutaj stomatolog postawi na wygładzenie lub kosmetyczną korekcję zęba. Jeśli zaś w wyniku urazu doszło na przykład do większego ukruszenia powierzchni zębowej, konieczne stanie się uzupełnienie tejże powierzchni z wykorzystaniem kompozytu, licówki, a nawet korony. O tym, jaka opcja zostanie wykorzystana w praktyce, zadecyduje nikt inny, jak doświadczony stomatolog.

Ukruszenie zęba dotknąć może jednak również miazgi zębowej. Żeby więc poradzić sobie z takim uszczerbkiem na zdrowiu, najczęściej konieczne stanie się wykonanie starannego leczenia kanałowego. Dopiero po dokładnym oczyszczeniu wszystkich kanałów zębowych możliwe będzie przejście do procesu odbudowy powierzchni zębowej. Z pewnością jednak w każdej sytuacji ukruszenia, warto zwrócić się prędko do stomatologa.